Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny…

Kredyt hipoteczny stał się już na tyle powszechny, że niektórzy nie są nawet świadomi tego, na co się decydują, zaciągając go. Jest to długoletnie zobowiązanie, które wiąże się dla wielu osób z licznymi wyrzeczeniami. Podczas trwania umowy mogą pojawić się najróżniejsze trudności, przez które wystąpią większe lub mniejsze problemy z terminową splata kredytu. To z kolei wiąże się już ze sporymi nieprzyjemnościami. Oczywiście nikt nie zaciąga kredytu hipotecznego ot tak sobie. Najczęściej sięga się po niego w przypadku budowy domy czy też zakupu nieruchomości. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy wiedzieć, zanim podejmie się tak ważną decyzje w swoim życiu. 

Kredyt hipoteczny – czy na pewno jesteś wszystkiego świadom? 

Ilość banków na rynku jest przeogromna i każdy z nich bardzo chętnie poszerzyć swoje grono klientów o nowego kredytobiorcę. Niestety w przypadku kredytu hipotecznego nie jest tak łatwo. Ubieganie się o niego to jedno, ale bardziej problematyczna może okazać się jego spłata. Tym bardziej, że zwykle wiąże się to z kilkudziesięcioletnim zadłużeniem. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w przeciągu tych wszystkich lat, a ratę kredytu trzeba płacić i to terminowo. Nie brakuje przecież sytuacji, przez które mamy problem z uiszczeniem opłaty za kredyt. Przykładem są niespodziewane wydatki, choroba, utrata pracy czy też przecenienie swoich możliwości finansowych. Bardzo ważne przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb i możliwości oraz przejrzenie co najmniej kilkunastu ofert z różnych banków. Porównując je ze sobą, łatwiej będzie znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie. 

Z kredytem hipotecznym wiąże się zabezpieczenie w postaci hipoteki na rzecz banku, wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Im większą kwotę pożyczymy, tym dłużej będziemy spłacać kredyt i będzie miał on wyższy całkowity koszt. Banki mogą wymagać od swoich klientów dodatkowych zabezpieczeń w postaci ubezpieczenia nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych, kredytobiorcy na życie/od utraty pracy, niskiego wkładu własnego czy pomostowego. Kolejną kwestią jest ogólny koszt kredytu, nie tylko pod kątem oprocentowania. Znacznie ważniejsza jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Chodzi tutaj i opłaty dodatkowe, składki ubezpieczeniowe, prowizje, odsetki kredytowe, zmianę wartości pieniądza w czasie, stałą marżą banku i zmienną stawkę WIBOR. Wszystko to ma znaczenie i wybierając oferty, należy wziąć to pod uwagę. Z pozoru niezwykle atrakcyjna oferta kredytu hipotecznego może okazać się mało opłacalna, ale nie każdy jest wówczas tego świadom.