Taryfikator mandatów, czyli ile i za co?
Taryfikator mandatów to niezbędnik, który warto prześledzić, jeśli należymy do osób, które mają problem z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. Wiedza na ten temat pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i być może uchroni nas przed utratą prawa jazdy.
Co stanowi prawo?
Przepisy ruchu drogowego są jasno sprecyzowane, a każde odstępstwo od normy to nie tylko mandat karny, ale również przewidziane punkty karne. Obecnie przepisy nieco zaostrzono, dlatego należy mieć na uwadze ryzyko utraty dokumentu, kiedy suma punktów zbliża się do 24. To właśnie po przekroczeniu tej liczby policja ma prawo odebrać nam uprawnienia.
Czy można zmniejszyć liczbę?
Punkty za dane przewinienie kasują się po roku. Jednak istnieje możliwość, by nieco złagodzić widmo utraty dokumentu. W tym celu należy udać się do WORD-u i zapisać się na specjalne szkolenie. Z takiej możliwości można skorzystać raz na 6 miesięcy i tylko w przypadku, jeśli na naszym koncie nie ma 24 punktów. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, nie mogą w takiej sytuacji przekroczyć 20 punktów. Po szkoleniu suma zmniejsza się o 6 oczek.
Taryfikator mandatów – co warto wiedzieć?
Każde przewinienie ma swoją „cenę”, która przewidziana jest w taryfikatorze. Jest tu wyszczególniona kwota, jak również punkty karne z mandatów. Kwoty wahają się od 50 do 800 zł. W przypadku punktów kary również są uzależnione od przewinienia. Oto kilka przykładów:
– kolizja 10 pkt,
– jazda po alkoholu lub środkach odurzających 10 pkt,
– nieudzielenie pomocy ofierze wypadku 10 pkt,
– wyprzedzanie na przejściu 10 pkt,
– spowodowanie zagrożenia na drodze 6 pkt,
– naruszenie zakazu zawracania 5 pkt,
Punkty również przyznawane są za przekroczenie prędkości:
– powyżej 51 km 10 pkt,
– od 41 do 50 km 8 pkt,
– od 31 do 40 km 6 pkt,
– od 21 do 30 km 4 pkt,
– od 11 do 20 km 2 pkt.
Jak widać, taryfikator jest dość surowy jeśli chodzi o punkty. Kwoty raczej należą do niższych w Unii Europejskiej, jednak ryzyko utraty prawa jazdy to dotkliwa kara. Warto zatem przestrzegać zasad ruchu drogowego i trzymać rękę na pulsie.