Co warto wiedzieć o numerze PESEL?

Na początku warto sobie zadać pytanie, czym w ogóle jest numer PESEL? W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który w szybki i łatwy sposób pozwala na identyfikację osoby, która posiada polskie obywatelstwo. Numer PESEL nadaje minister właściwy do spraw informatyzacji, najczęściej otrzymuje go dziecko, które urodziło się na terytorium Polski. Ubiegając się o numer pesel, j należy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Gminy.

Czy cyfry w numerze PESEL są przypadkowe?

Każdy powinien wiedzieć, że z jedenastu cyfr, które składają się na numer PESEL, żadna tak naprawdę nie jest przypadkowa. Pierwsze sześć cyfr numeru to data urodzenia konkretnej osoby – dwie pierwsze cyfry oznaczają rok urodzenia, dwie kolejne miesiąc oraz następne dwie przypadają na dzień urodzin. Warto także podkreślić fakt, że osoby urodzone po roku 1999 mają w swoich PESELACH inne oznaczenie miesiąca. Wszystko dlatego, by nie doszło do sytuacji, w której jeden identyczny numer PESEL posiadają dwie różne osoby. Co ciekawe, w 2002 roku doszło do pomyłki systemu, który sprawił, że kilka tysięcy osób otrzymało ten sam, powtarzający się numer PESEL. Na szczęście takie sytuacje należą do rzadkości.

W jakich sytuacjach potrzebny jest numer PESEL?

Obywatel Polski w trakcie całego swojego życia wielokrotnie spotka się z różnego rodzaju sytuacjami, w których będzie zmuszony podać swój numer PESEL. Dlatego warto znać go na pamięć, a jeśli nie – zawsze mieć zapisany gdzieś pod ręką. Numer PESEL jest na przykład głównym identyfikatorem podatkowym dla osób, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej i umożliwia złożenie zeznania podatkowego oraz innych dokumentów skarbowych. Numer PESEL będzie także potrzebny przy załatwianiu różnego rodzaju spraw urzędowych, takich jak na przykład ślub. Może także okazać się bardzo ważny w przypadku spraw spadkowych, sądowych czy też w razie przeprowadzki. Posiadanie numeru PESEL jest konieczne, jeśli chce się skorzystać z usług finansowych takich jak pożyczki czy kredytu. Z reguły podaje się go także przy nawiązywaniu różnego rodzaju umów cywilnoprawnych. Numer PESEL służy także do weryfikacji pacjenta korzystającego z opieki medycznej – przy jego pomocy można sprawdzić w systemie, czy posiada on ubezpieczenie zdrowotne.

Dlaczego warto chronić swój numer PESEL?

Numer PESEL należy do szczególnie wrażliwych danych, które należy chronić za wszelką cenę i nie podawać go osobom postronnym. Z niefrasobliwości bardzo chętnie korzystają bowiem oszuści, którzy wykorzystują cudze dane do zaciągania różnego rodzaju kredytów i zadłużeń. Dochodzenie swojej racji przed sądem i udowodnienie niewinności może trochę potrwać, dlatego warto zawczasu oszczędzić sobie nerwów i zadbać o odpowiednią ochronę swojego numeru PESEL. Warto zachować szczególną ostrożność przy wypełnianiu różnego rodzaju internetowych formularzy, które wymagają podania tego rodzaju danych.

Więcej informacji o numerze pesel uzyskasz na stronach:
https://kapitalni.org/pl/artykuly/pesel-co-musisz-o-nim-wiedziec,73,490

oraz

https://www.gov.pl/web/gov/czym-jest-numer-pesel