Jak odzyskać swoje pieniądze?

Prowadząc własną działalność gospodarczą często trzeba współpracować z kontrahentami. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ można natrafić na nierzetelne osoby, które ociągają się z zapłatą za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Na szczęście przedsiębiorca ma kilka możliwości na odzyskanie swojej należności. 

Jak przypomnieć o długu?

Jeśli chcemy upomnieć się o swoje pieniądze bez wchodzenia na drogę sądową istnieje kilka sposobów. Jednym z nich jest wezwanie do zapłaty. Jest to polubowny sposób na odzyskanie zobowiązań od dłużnika. 

Wezwanie jest formalnym pismem, w którym przypominamy o długu, podajemy czas na spłatę zobowiązań oraz informujemy o kolejnych krokach, jakie zastaną podjęte w przypadku niezapłacenia żądanej kwoty przez kontrahenta. 

Co powinno zawierać wezwanie? 

Dokument powinien mieć takie składowe jak: data i miejsce sporządzenia, kwota o jaką ubiega się wierzyciel, numer konta bankowego, na które mają być wpłacone pieniądze, podstawę prawną żądań i inne. 

Wezwanie jest formalnym dokumentem, więc powinno być napisane odpowiednim językiem i zawierać silne sformułowania, które skłonią dłużnika do zapłaty. 

Co robić jeśli wezwanie nie przyniesie skutku? 

W przypadku, gdy kontrahent pomimo otrzymania wezwania jest opieszały w spłacie swoich zobowiązań można sięgnąć po inne środki. Są nimi na przykład sprzedaż długu na giełdzie długów lub opublikowanie danych kontrahenta w bazie danych Biur Informacji Gospodarczej (BIG). Kolejnym krokiem może być zerwanie współpracy. 

Takie zabiegi powinny skutecznie zachęcić dłużnika do spłaty, ponieważ w negatywny sposób wpływają na jego opinię i psują jego biznes, a nikt nie chce tracić klientów. 

Ostatecznym działaniem powinno być wejście na drogę sądową, w której to dłużnik będzie obciążony kosztami sądowymi. Nikt nie będzie chciał się zgodzić do dopuszczenia do takiego rozwiązania, więc z pewnością wcześniej wpłaci kwotę wierzycielowi. 

Mając własną firmę warto sięgać po metody miękkiej windykacji, ponieważ są one skuteczne i znacznie przyspieszają czas do otrzymania pieniędzy niż wejście na drogę sądową. Dłużnikowi powinno zależeć na dobrej opinii, więc będzie chciał uniknąć sądów oraz publikacji danych w BIG. Przedsiębiorca zyska tak ważny czas oraz pieniądze. Czasami nie warto od razu uciekać się do ostateczności i poznać inne metody odzyskiwania swoich pieniędzy, które oferuje polskie prawo. Sprzedaż długów na giełdzie też jest dobrym rozwiązaniem na odzyskanie należnych kwot pieniędzy i szybkie pozbycie się dłużnika.