Niskie wynagrodzenie

Niska płaca może być dla niektórych znakiem, że nie warto podejmować danej pracy. Kiedy nie posiadamy zatrudnienia i udajemy się w jego poszukiwaniu do urzędu pracy, to bardzo często przeglądając oferty możemy zauważyć, że stawki wynagrodzenia są naprawdę niskie i na większości umów widnieje tak zwana płaca minimalna. Oczywiście bardzo dużo zależy od firmy i od tego jakim człowiekiem jest szef. Często wiele też zależy od samego pracownika i jego zaangażowania w powierzone obowiązki. Wyróżnienie się pod tym względem na tle współpracowników, to ogromna szansa na szybką podwyżkę.

Wybór pracy

Szczególnie zaraz po zakończeniu szkoły wiele osób zastanawia się nad tym co tak naprawdę chciałoby robić w życiu. Często osoby mające kilkanaście lat lub dopiero co przekraczające dwadzieścia nie zawsze potrafią wskazać swoje preferencje i powiedzieć w 100%, że chciałyby wykonywać dane zajęcie. Oczywiście są też wyjątki. Mogą być nim młodzi ludzie, których rodzice tworzą z sukcesami własne firmy i dzięki temu mogą zaoferować swoim dzieciom pracę, a w przyszłości przejęcie wszystkich obowiązków.

Praca w firmie ojca

Oczywiście najniższa krajowa nie grozi osobie, która podejmie pracę w firmie swojego taty lub swojej mamy, więc ktoś taki może być nazywany dużym szczęściarzem. Niestety wiele osób nie ma tak łatwego startu i musi mocno zastanawiać się nad tym, jaką drogę wybrać. Również osoby, których rodzice mogliby zagwarantować im stabilną przyszłość w danej branży, często rezygnują z “łatwiejszej” drogi i poszukują własnego sposobu na sukces zawodowy. Rady starszego pokolenia bardzo często płyną z serca i są kierowane tylko i wyłącznie troską o dobro dzieci. Niestety, rodzice często patrzą przez pryzmat własnych ambicji, co nie zawsze pokrywa się z faktycznymi predyspozycjami czy zainteresowaniami ich dzieci.

Praca fizyczna

Wynagrodzenie za pracę fizyczną bardzo często oscyluje na poziomie najniższej krajowej, gdyż zatrudnia się do niej z reguły osoby bez wykształcenia, lub z najniższym możliwym, czyli podstawowym. Pracodawcy niestety nie traktują takich osób bardzo poważnie i wiedzą, że mogą im zaproponować bardzo niskie stawki, a ci zgodzą się na nie z marszu. W zajęciach fizycznych, czyli m.in. w pracach budowlanych można jednak znaleźć jeden duży plus i są nim szybkie podwyżki. Jeśli pracownik jest silny, wydajny i naprawdę szybko się uczy, to ma szansę dostać dobre stawki za miesiąc pracy. 

Żmudne zajęcie

Są również takie branże, w których podczas kilku lat pracy wykonujemy bardzo żmudne zajęcie, które każdego dnia wygląda tak samo. W takich pracach na pewno długo nie wytrzymają osoby, które uwielbiają częste zmiany otoczenia i nie przepadają za monotonią. Jest jednak sporo introwertycznych osób, którym nie przeszkadza nuda i powtarzanie każdego dnia tego samego schematu i z chęcią takie prace podejmują.